Jaki papier do drukarki laserowej i atramentowej - Jak wybrać? (CZ II)

Papier fotograficzny

Coraz więcej osób obecnie decyduje się na drukowanie zdjęć, a nie na ich wywoływanie. Choć są to różne technologie to jednak druk ma taką zaletę, że to rozwiązanie praktycznie od ręki. Można w dowolnej chwili drukować najnowsze zdjęcia i je komuś podarować w prezencie. To nie byłoby możliwe bez odpowiedniego papieru. Ta kategoria jest bardzo szeroka i znajdziemy tam wiele różnorakich propozycji. Znajdziemy dostępne papiery do druku atramentowego oraz papiery do druku laserowego. (https://lobos.pl/papier-i-galanteria-papiernicza,cat226359.html)

Trzeba dobrać papier do odpowiedniej drukarki. Papier foto nie będzie w żadnym wypadku uniwersalny, zazwyczaj warianty przeznaczone do drukarek laserowych nie sprawdzą się w modelach atramentowych oraz na odwrót. Drukarki te różnią się rozdzielczością uzyskiwanych wydruków oraz techniką co sprawi, że będzie trzeba dopierać papier odpowiednio do drukarki. Warto zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów papieru fotograficznego.

Gramatura

To istotny parametr przy wyborze każdego papieru, szczególnie przy druku fotografii może to mieć duże znaczenie. Im wyższa gramatura tym sztywniejszy będzie papier. Nie można jednak wybierać najgrubszego wariantu, jeśli drukarka nie będzie obsługiwać tak wysokiej gramatury. Należy sprawdzać jakie rodzaje papieru są użytkowane przez nasze urządzenie. To taki element, na który będzie trzeba zwracać uwagę, by potem dało się drukować na takim właśnie papierze na jaki będziemy się decydować.

Jakość papieru

Format

Do druku dokumentów najczęściej stosuje się format A4, ale zdjęcia będzie można także drukować w wielu innych rozmiarach. W sklepach można znaleźć papiery fotograficzne o typowych rozmiarach między innymi 10 na 15. Rozdzielczość druku Ma kluczowe znaczenie dla jakości wydruków. Oczywiście wysoka rozdzielczość papieru nie będzie zapewnić nam niesamowitych efektów, jeśli korzystamy z przeciętnej drukarki. Dlatego warto dobrać rozdzielczość papieru również do rozdzielczości drukarki.

Powłoka i efekt

W sklepach znaleźć można między innymi szeroką gamę papierów fotograficznych w powlekanych i niepowlekanych formach. Powłoki mogą mieć różne wykończenie. Pojawiają się takie z połyskiem, z dużym połyskiem, satynowe, matowe.

Gładkość

Ma to kluczowe znaczenie przy wydrukach zdjęć i dokumentów. Im gładszy będzie papier tym lepiej będzie można odwzorować detale. Najgładsze są oczywiście papiery powlekane oraz satynowe. Jasność Od tego będzie zależeć jak będą odwzorowanie kolorów na wydruku. Najtańsze papiery mają z reguły lekko szarawy odcień. Będzie to wpływać negatywnie na kontrast oraz jakość wydruków. Do fotografii oraz ważnych dokumentów warto wybrać jakiś papier, który będzie miał wyższy stopień jasności.

Kategorie: Papier do drukarek,

Autor

Renata Orzech

Redakcja fundacjastarter.org.pl