Kiedy autokratyczny styl zarządzania może się sprawdzić?

Wiele słyszymy o różnych stylach zarządzania, a także najwięcej o autokratycznym stylu zarządzania.

Ten styl zarządzania charakteryzuje się tym, że menedżerowie podejmują wszystkie decyzje dotyczące biznesu, organizacji pracy, pomysłów itp. i tradycyjnie nie ma żadnego wkładu ze strony pracowników. Nie oznacza to, że od czasu do czasu jakiś pomysł nie zostanie rozważony, ale ogólnie rzecz biorąc, nie prosi się o pomysły.

Można twierdzić, że styl autokratyczny oznacza, że od pracowników oczekuje się, że codziennie stawią się przy biurku, wykonają swoją pracę, a następnie pójdą do domu. W pewnym sensie jest to prawda. Jednak czy zawsze jest to coś złego? Nie wszyscy pracownicy chcą prowadzić burzę mózgów wokół nowoczesnych stołów w salach konferencyjnych lub być częścią poważnych zmian. Niektórzy tak, i to właśnie wtedy ten styl nie działa, ale jeśli masz grupę pracowników, którzy są bardzo szczęśliwi w swojej pracy i lubią pracować w ramach struktury, to styl autokratyczny jest dla nich dobrą opcją.

Ten konkretny styl zarządzania w zasadzie sprawdza się, gdy:

• Wszyscy znają swoją rolę i wolą pracować w ramach zestawu zasad lub wytycznych, czyli lubią i cieszą się strukturą
  • Istnieje grupa młodych lub niedoświadczonych pracowników, którzy potrzebują wielu wskazówek

Można argumentować, że pracownicy wiedzą, na co się piszą, gdy dołączają do firmy, która ma tego typu autokratyczny styl. Nie można dołączyć do firmy, która słynie z autokratycznego stylu zarządzania, a następnie narzekać, gdy nie ma się możliwości wniesienia wkładu przy stołach zarządu. W takim przypadku lepiej sprawdzi się biuro o demokratycznym stylu zarządzania.

McDonalds jest jedną z najbardziej znanych firm, która ma ten typ autokratycznego stylu i z pewnością działa dla nich bardzo dobrze. Ich członkowie załogi mają ustaloną rutynę, którą wykonują każdego dnia, a na pytania odpowiada kierownictwo. Jeśli jest jakiś problem, pracownicy po prostu idą do kierownictwa i szukają odpowiedzi. Pod pewnymi względami jest to znacznie mniej stresujący i bardziej usprawniony sposób pracy.

Wiemy jednak, że większość pracowników milenialsów chce być wysłuchana i lubi pracować w zespole w atmosferze współpracy. W takim przypadku styl autokratyczny po prostu się nie sprawdzi.

Być może chodzi raczej o znalezienie szczęśliwego środka. Firma może pójść w dół linii autokratycznego zarządzania, ale może trochę nagiąć zasady. Być może istnieje niewielka ilość luzu pomiędzy autokratycznym a demokratycznym, co pozwala dobrej jakości menedżerowi być w stanie poprowadzić wyjątkowy zespół do sukcesu.

Kategorie: Dodatki biurowe,

Renata Orzech