Czy warto inwestować w dobry papier do drukarki?

Wielu użytkowników drukarek zastanawia się jak można oszczędzać na eksploatacji tak, by jednocześnie nie tracić jednak na jakości wydruków. Mówi się bardzo dużo na temat tonerów i tuszy do drukarek jakie są używane, ale nie wiele osób myśli o tym, że takim ważnym elementem będzie również dobry papier. Dlatego właśnie postanowiliśmy się tym zająć i powiedzieć jak można unikać błędów w używaniu tego sprzętu. (https://lobos.pl/papier-i-galanteria-papiernicza,cat226359.html)

Tani papier, a oszczędności

Wydawać by się mogło, że tani papier sam w sobie stanie się dla nas elementem gwarantuje nam oszczędności. Tymczasem okazuje się, że jest to mało trafiona oszczędność. Przede wszystkim dlatego, że pogarszać się będzie jakość druku. To odczuwalne, gdy weźmie się dobrej jakości tonery czy tusze, które mają wysoką ocenę. Z drugiej jednak mając zły papier nie będzie żadnych oszczędności, ponieważ tak naprawdę oszczędności nic nam nie dadzą, gdy papier będzie zły i jakość wydruków niezadowalająca.

Papier do drukarki

Papier do drukarki

Standardowo do drukowania wybiera się papier, który ma gramaturę 80. Dobry jakościowo papier to korzyść nie tylko dla jakości wydruku, ale i dla stanu drukarki. Dobry papier sprawi, że podzespoły urządzenia będą się mniej zużywać, nie będzie pylenia a jednocześnie oczywiście oczekiwać można, że jakość wydruku będzie zdecydowanie wyższa niż przy gorszym papierze. Tym samym dzięki papierowi nie trzeba się martwić o częste wymiany lub naprawy wałków czy bębnów światłoczułych, rolek. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego papieru ma duże znaczeni dla jakości drukarki. Źle dobrany papier niszczyć będzie dysze drukujące, a także może się pojawić często zacinanie papieru w drukarce.

Parametry papieru

Wybór papieru to nie wszystko. Istotną rolę mają również jego cenne parametry. Można tutaj brać pod uwagę gramaturę, format, klasa i rozdzielczość druku. Najczęściej oczywiście wybiera się na użytek domowy papier A4, choć możliwy jest zakup rozmaitych rozmiarów papieru. Wymienić można tutaj między innymi a3, a5, a6 czy inne niestandardowe do zastosowania w specjalnie przygotowanych urządzeniach. Drugi parametr czyli gramatura decyduje o jakości papieru oraz jakości wydruku.

Wielkość ta oznaczać będzie między innymi wagę metra kwadratowego, która podana będzie w gramach. Im większa gramatura będzie tym papier będzie lepszy jakościowo i bardziej wytrzymały. Przyjmuje się, że na użytek własny mamy papier o gramaturze 80 gram na metr kwadratowy. Na jakość papieru wpływa także rozdzielczość oraz klasa, warto także zwracać odpowiednio uwagę na jasność takiego papieru.

Kategorie: Papier do drukarek,

Autor

Michał Korzeniowski

Redakcja fundacjastarter.org.pl